Twoje logo, Twoja firma
Dzisiejsza ilość firm oferujących rozmaite produkty może przyprawiać o niemały zawrót głowy. Aktualnie, by się sprzedać trzeba nie tylko mieć dobrą ofertę, ale i się wyróżniać, a co za tym idzie – dobrze się wypromować. W tym wypadku śmiało można odnieść się do zasady „bo liczy się pierwsze, dobre wrażenie”, lub „jak Cię widzą, tak cię piszą”. Porozmawiajmy zatem o logo firmy. W tym wypadku zasada jest prosta – logo powinno się na tyle utożsamić z wizją firmy, by stało się jego rozpoznawalną przez każdego wizytówką. Przykładem może być np. McDonald, którego logo prawdopodobnie rozpozna (z wielką radością!) każdy trzylatek. Samo tworzenie logo niezależnie od naszych założeń to zawsze określony proces. My postanowiliśmy przedstawić go punkt po punkcie.
Tworzenie logo – od czego zaczynamy?
Najważniejsza jest pierwsza myśl, czyli co chce przekazać przez moje logo? Czy lepsza będzie prostota, czy oryginalność? Przy wymyślaniu koncepcji tworzy się tzw. burza mózgów. Warto zebrać ją w jedną całość np. tworząc mapę myśli, która przykładowo może polegać na tym, by zebrać wyrazy, które rozwiniemy w kontekście zakładanej działalności danej marki. Tego typu pomysły można rozrysować na kartce. Ciekawostką może być fakt, że czasem skrajne w stosunku do oferty określenia mogą okazać się najlepsze w zakresie budowy najlepszego logo. Wspomniana mapa myślowa to tak naprawdę pierwsze szkice Twojego logo. Co ciekawe ten proces może zająć od kilku dni do nawet kilku lat, a wszystko zależy od tego ile pomysłów przyjdzie Ci do głowy. Tu można pokusić się o stworzenie pewnej kłopotliwej zależności, bo im więcej pomysłów, tym większe szanse na stworzenie dobrego logo, ale często trudniej do wybrania jednego najlepszego z pośród wielu dobrych.
Kiedy mamy już wybrany szkic, możemy zacząć przechodzić do jego realizacji. Oczywiście, dziś logo to przede wszystkim praca komputera i nowoczesnych technologii, w związku z tym im lepszym programem będziemy się posługiwać – tym lepiej. Wybrany naszkicowany kształt musu być dopracowany i przedstawiony w postaci krzywych (tzw. obiektów wektorowych). Wektoryzowanie logo może szumnie brzmi, ale jest to tak naprawdę nic innego jak przerysowanie zeskanowanego szkicu, czyli skopiowanie kształtu.
Mając gotowy dokładny szkic, przychodzi czas na dopracowanie detali. Dopracowany kształt często zawiera błędy techniczne, które zwyczajnie należy wyeliminować. Samo logo składa się z krzywych tworzonych w oparciu o wzory matematyczne, a także węzły będące punktami łączącymi krzywe, czyli ostre wierzchołki i gładkie punkty pośrednich. W związku z wyżej wspomnianą eliminacją błędów wszystkie zamknięte krzywe, oraz ilość węzłów należy doprowadzić do minimum. Obszary tego samego koloru powinny też być maksymalnie połączone, gdzie w całości będą tworzyć jeden obiekt.
W tym momencie można przejść do ostatniego etapu projektowania logo – mianowicie koloryzacji. Co ciekawe – często to właśnie kolor odpowiada w głównej mierze za charakter danego logo. W związku z tym potocznie mówi się, że powinno stanowić czarno – biały obraz, jednak nie chodzi tu o dosłowne wykorzystanie tych barw, a jedynie nadanie bezpośredniego charakteru działalności firmy. Mamy wówczas gotowe logo, które w tym momencie nadaje się do druku.
Psychologia logo – jak rozumieć to pojęcie?
Wiele mówi się o psychologicznych kruczkach wykorzystywanych do tego, by wpłynąć na wybór potencjalnego klienta. Jeśli chodzi o logo to poprzez swój wzór, jak i barwy powinien nadawać nie tylko wyżej wspomniany charakter firmie, ale i wywoływać możliwie jak najmilsze skojarzenia. Specjaliści nazywają to psychologią barw.
Merytoryka Twojego logo
Wypuszczając dany produkt na rynek oprócz wartości wizualnych koncentrujemy się również na treści. My dziś nie będziemy się zajmować całym tekstem, a hasłem reklamowym, który często zamieszczany jest obok logo nadając mu jeszcze bardziej wyrazisty charakter. Jeśli chodzi o hasło to oczywiście powinno być krótkie, ale na tyle treściwe, by zapadało w pamięć. Tu koncepcje mogą być różne – od rymów, po np. łączenie wyrazów z elementami logo.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Prostota i oryginalność – prawdopodobnie nie ma lepszej zasady na stworzenie odpowiedniego logo, niż ta. Dobre logo to bowiem takie, które nie tylko będzie dobrze prezentować się na banerach reklamowych, ale i długopisach, ulotkach, czy wizytówce. W dzisiejszych czasach nie można zapominać o promocji sieci w skład której wchodzą nie tylko witryny www, ale głównie portale i aplikacje społecznościowe. Przed przystąpieniem do danego projektu należy ułożyć przede wszystkim szczegółowy plan działania. Nie zapominaj również o tym, by Twoje logo, było wizualnym odzwierciedleniem oferty Twojej firmy. Krótko mówiąc – dobre logo powinno niejako utożsamiać się z wartościami danej działalności.
Logo, logotyp i sygnet – na czym polegają różnice?