Czym jest minimalizm w projektowaniu logo?

minimalizm logo

Zdaniem Davida Airey, autora książki Logo Design Love – „Firma bez logo jest jak człowiek bez twarzy”. Jako kluczowy komunikacji wizualnej marki, pozwala ono biznesom wyróżnić się na tle konkurencji i wzbudzić zaufanie odbiorców. Stworzenie dobrego znaku to nie lada wyzwanie – pod uwagę należy wziąć zarówno aktualne trendy, jak i oczekiwania klientów. Kluczem do sukcesu może okazać się minimalizm.

 

Minimalizm w projektowaniu logo 

Jedną z najważniejszych zalet dobrego logo jest jego ponadczasowość. W projektowaniu graficznym, tak samo jak modzie, mamy do czynienia z trendami. Te charakteryzują się tym, że prędzej czy później przemijają. Jak zatem sprawić, by logo marki jednocześnie wpisywało się w bieżące trendy i było trwałe? Wystarczy spojrzeć na najlepszych – marki takie jak Nike, Apple czy Twitter postawiły na prostotę, a ich znaki należą do najbardziej rozpoznawalnych na świecie.

Nie bez powodu – należy pamiętać, że projektowanie logo polega na przekształcaniu często złożonej strategii danej firmy i wyznawanych przez nią wartości w niewielki, a przy tym unikatowy znak. Im bardziej jest on skomplikowany, tym trudniejszy w odbiorze i do zapamiętania.

 

Mniej znaczy więcej 

Choć dostępne dziś technologie dają niemal nieograniczone możliwości w projektowaniu graficznym, to właśnie prostota stanowi sposób na skuteczne docieranie do potencjalnych klientów. Sezonowe trendy znikają tak szybko, jak się pojawiły, podczas gdy minimalistyczne projekty doskonale sprawdzają się zawsze i wszędzie.

Minimalizm, czyli styl korzystający wyłącznie z podstawowych elementów w celu wywołania maksymalnego efektu, to ponadczasowa technika wizualna. W dzisiejszych czasach odgrywa on szczególną rolę. Konsumenci, bombardowani z każdej ze stron nowymi informacjami, przetwarzają ich niezliczone ilości. Najczęściej zapamiętuje jedynie te podane w sposób prosty i maksymalnie zrozumiały. Różnorodność przekazu graficznego ukształtowała w odbiorcach również nowe poczucie estetyki, w której dominuje przejrzystość i zwięzłość form. Paradoksalnie – mniej znaczy więcej. Uproszczony przekaz to skuteczny przekaz.

 

Jak zaprojektować minimalistyczne logo?

 Wiemy już, że minimalizm to jeden z wiodących kierunków w projektowaniu logo. By było ono w pełni wyjątkowe, musi być jednocześnie maksymalnie proste i wyróżniające się. Wydawać by się mogło, że zaprojektowanie znaku spełniającego oba te wymagania jest olbrzymim wyzwaniem – to prawda.

Pracę nad minimalistycznym logo należy zacząć od szkicowania. Najlepsi projektanci poświęcają na ten etap więcej czasu niż na jakikolwiek inny. Rysowanie na kartce papieru to dla nich doskonały punkt wyjścia do rozwijania nieskomplikowanych wzorów. Programy graficzne kuszą niezliczonymi funkcjami – różnorodne filtry i efekty stoją jednak w opozycji do prostoty.

W minimalistycznym logo odchodzi się przede wszystkim od eksploatowanych przez lata cieni czy gradientów. Logo, które źle prezentuje się już w czerni i bieli, nie będzie udane również w kolorze. Dobrze więc stopniowo dodawać do projektu kolejne barwy, uwzględniając przy tym zasady psychologii kolorów. Wybór odpowiedniej kolorystyki, reprezentującej osobowość firmy, pozwala nadać logo konkretne znaczenie.

Projektując minimalistyczne logo należy jednak unikać skrajności. Oszczędność formy i kolorystyki może sprawić, że nudny projekt nie będzie zapadał w pamięci odbiorców. Ważne jest więc poszukiwanie takich elementów, które dodadzą logo unikalnego charakteru. Uzyskać go można dzięki zabawie z typografią. Testowanie fontów i eksperymentowanie z ich rozmiarem, odstępem czy grubością pozwala stworzyć wyróżniający się znak. Tak zaprojektowane logo jest uniwersalne, a przy tym może być swobodnie skalowane do większych i mniejszych rozmiarów.

 

Minimalistyczne style w projektowaniu graficznym

Projektowanie graficzne w duchu minimalizmu czerpie inspiracje z architektury. Najlepszym tego dowodem jest estetyka brutalizmu, odnosząca się do nurtu architektonicznego z lat 40. XX wieku. Słowo brutalizm, oznaczające z francuskiego „surowy”, polega na upraszczaniu. W prostej stylistyce dominują wyraźne odcienie z mocno ograniczonej palety barw oraz bezszeryfowe fonty, często przesadnie powiększone.

W pracach projektantów graficznych widoczne są również wpływy tak zwanej szwajcarskiej szkoły, rozwijanej w latach 50. ubiegłego wieku, skupiającej się głównie na typografii. Również w niej dominowany fonty bezszeryfowe o dużej wadze, uznawane za bardziej przejrzyste dla odbiorcy. Innymi cechami swiss style, jakie można wykorzystać w projektowaniu minimalistycznego logo, są proste geometryczne formy i nietypowe połączenia kolorów.

 

Minimalistyczne logo wymaga czasu

 Wydawać by się mogło, że minimalistyczne projektowanie to szybkie projektowanie. Nic bardziej mylnego. Z takiego błędnego założenia wychodzi wiele marek zlecających agencjom wykonanie firmowego logo. Nieskomplikowane w wyglądzie wzory bardzo często wymagają większej ilości czasu potrzebnego na prace projektowe.

Dlaczego? Niewielka liczba elementów minimalistycznego logo sprawia, że ich staranny dobór i umiejętne zestawienie ze sobą, mają szczególne znaczenie dla efektu końcowego. W praktyce więc, choć dopracowanie detali projektu bywa bardziej czasochłonne, to pozwala uzyskać zamierzony efekt – zwrócić i zatrzymać uwagę potencjalnego klienta.

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić.